Uluslararası StarT Yarışması

 

Burada; temalar, program, değerlendirme kriterleri ve ödüller ile ilgili olarak uluslararası StarT yarışması hakkında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yıllık uluslararası StarT yarışmasının iki kategorisi vardır:

Öğrenciler tarafından gerçekleştirilen projeler kategorisi

Öğretmenler, eğitmenler ve diğer eğitimciler tarafından gerçekleştirilen en iyi eğitim uygulamaları kategorisi

En iyi projeler ve en iyi eğitim uygulamaları yıllık olarak ödüllendirilir.

 

StarT şu şekilde ilerler:

 

1) Öğrenme topluluklarında proje çalışmaları gerçekleştirilir.

2) StarT-Günleri ve StarT-Festivallerinde paylaşımlar gerçekleştirilir.

3) Çalışmalar iki kategoride internet üzerinden raporlanır. A) Öğrenciler tarafından gerçekleştirilen projeler B) Eğitimciler ve ebeveynler tarafından gerçekleştirilen en iyi eğitim uygulamaları. Raporlama, projeler kategorisinde her biri 3 dakikalık iki kısa video ile gerçekleşir.  Bu videolardan birisi proje videosu diğeri ise öğrenme günlüğünden oluşur. En iyi eğitim uygulamaları kategorisinde ise eğitim uygulamasının sunulduğu 3 dakikalık kısa bir video ile birlikte raporlama yapılır.

4) StarT jürisi sunulan çalışmayı gözden geçirir.

5) En seçkin projeler ve en iyi eğitim uygulamaları Youtube'da uluslararası oylamaya açılır ve oylama devam eder.  Bu oylama sonucunda halk tarafından en çok beğenilen proje ve en çok beğenilen eğitim uygulaması belirlenir.

6) StarT jürisi tarafından Uluslararası LUMA StarT ödüllerinin adayları belirlenir ve listelenir.

7) Uluslararası LUMA StarT ödüllerinin sahipleri jüri tarafından adaylar arasından seçilir. Projeler kategorisinde toplam üç, en iyi eğitim uygulamaları kategorisinde ise yine toplam üç adet olmak üzere altı grup  Finlandiya’ya gezi ile ödüllendirilir ve Uluslararası LUMA StarT Gala'sında gerçekleştirilen törene katılırlar.